Pleť na PODZIM podle ajurvédy

By Jana Trnková / Říjen 16, 2017

Tak po delší pauze se zase hlásím 🙂  PODZIM, podzimní dny, zbarvené listí, babí léto, podzimní péče o pleť, podzimní depka, podzimní nachlazení….recept v závěru článku…
…krom ,,DEPKY,,, jsem už vše zaznamenala 🙂 Pátrala jsem, proč všichni na podzim pociťujeme suchou pokožku,  proč nám vlasy nedrží, tak jsme zvyklí, proč máme suché sliznici v nose a očích, proč se nám lámou nehty ……

Podle sytému ajurvédské medicíny je ,,VÁTA DÓŠA,,  nejvíce náchylná  k nerovnováze během podzimních a zimních měsíců.

Podzim je roční období, kdy klesá vlhkost, fouká vítr a snižuje se teplota. Tohle vše se pojí se zvýšením váty, což má vliv na city, na úzkostlivost a neschopnost najít v něčem útěchu. Dále jsem více podráždění, máme velké obavy-strach, deprese, pocit nadměrného pracovního vytížení, neklidný spánek….
Dále pak způsobuje suchou pokožku a vlasy, popraskanou kůži na patách, lámání nehtů, studené ruce a nohy, bolesti kloubů, ochabování svalů, celkovou únavu těla i mysli.
Nerovnováha Váty Dóši vede i k trávicím potížím, zácpě, škytavce, plynatosti….

Jak tomu předcházet??? V jednoduchosti je krása a proto:

Upravte jídelníček:
Vyhněte se všem syrovým potravinám a suchým toustům a křupkám, studeným nápojům a jídlům. Zařaďte do svého jídelníčku polévky z kořenové zeleniny, a dušená jídla. Také jezte více ořechů a semínek. Přidávejte do jídel tzv. zahřívací koření- zázvor, skořice, kardamon, římský kmín, hřebíček, sůl. Jezte hodně sezonního ovoce-v našem případě jablka 🙂 i vařená…

Jezte v klidném, v příjemném prostředí a v příjemné společnosti. Při jídle zkuste zklidnit svojí mysl, nepřemýšlet o práci, nečíst knihu ani se nedívat na televizi. Pokuste se vnímat přítomný okamžik a jídlo si opravdu vychutnat.

Vyhýbejte se pocitu chladu:
Uši schovat do čepice a krk zahalit do heboučké hřejivé šály. Celkově se dostatečně oblečte.

 

Ve sprše:
Dopřejte si solný peeling celého těla (domácí recept naleznete pod článkem). Dále celé tělo naolejujte (Jůlii :-)) kvalitním a voňavým olejem a nezapomeňte na chodidla. Ošetřete paty!! SOS krém je ten pravý! A v neposlední řadě ruce a nehty. Naneste větší vrstvu regeneračního krému a šup s nimi do bavlněných rukaviček ….
Vlasům jednou za čas dopřejte olejový balzám.
Prostě se rozmazlujte co to jen jde 🙂

 

 

Ájurvéda znamená „moudrost života“ nebo „věda o životě“. Člověka považuje za neoddělitelný a vzájemně propojený komplex těla, ducha, mysli a životního stylu.
Podle ájurvédy existuje pět hlavních elementů – éter (prostor), vzduch, oheň, voda a země.  U každého z nás se projevují ve formě tří základních energetických principů-DÓŠIváta, pitta a kapha. Každý člověk se rodí s jedinečným poměrem těchto energií, které se podílejí na utváření jeho fyzické a psychické charakteristiky. V průběhu života se z různých příčin jejich poměrové zastoupení odchyluje od původního stavu, což se odráží na našem psychickém a zdravotním stavu. Myšlenky, pocity, strava, životní styl, prostředí, ve kterém se pohybujeme, to vše má vliv na rovnováhu těchto dóš – energetických principů.
Váta se svými elementy éterem a vzduchem řídí pohyb.
Pitta řídí princip přeměny a patří jí prvky oheň a voda.
Kapha poskytuje stabilitu, trvalost, a patří jí element vody a země.

Ájurvédská medicína zahrnuje meditaci, masáže, bylinné léky, olejové terapie, dechová cvičení a jiné.    

RECEPT NA DOMÁCÍ PEELING:
Je to velice jednoduché a ingredience jsou lehce k sehnání kdekoli….
1 díl olivový olej (může být i mandlový)
1 díl kokosový olej
pár kapek éterického oleje- může být levandule, vanilka, růže (cokoli máte rádi)
mořská sůl
Vše promícháme….sůl sypeme pomaleji. Já dávám vždy o malinko méně soli než olejů. Ale to záleží na vás, co máte rádi
Peeling lze ještě vylepšit sušeným květem levandule. Po použití je pleť nádherně vláčná a hebká a nemusí se již mazat. Ať se povede!!!

 

 

 

Click here to add a comment

Leave a comment:


Kráska nebo zvíře? Zjisti jak bude vypadat tvá pleť za 5 let...

x