UV faktor CHRÁNÍ nebo ŠKODÍ ???

By Jana Trnková / Červen 16, 2017

Vyrobila jsem si můj první LETNÍ KRÉM  s přírodním a minerálním  ochranným faktorem…já, zarytec vysokých ochranných faktorů v krémech a v opalovacích přípravcích 🙂 To co jsem se o chemických filtrech dozvěděla, změnilo můj názor. Vždy jsem to brala, že to tak prostě JE…. LETOS to prostě zkusím BEZ -chem. filtrů-plavky si nechám 🙂 ….Letošní dovolená bude s letním krémem a Serum Hair & Body Repair Spray (taková domácí lékárnička)……………

….Objednala jsem si ingredience: malinový olej, karotkový olej, jojobový olej, včelí vosk, bambucké máslo, kokosový olej, micu, oxidy a éterický olej na ovonění. Použila jsem mátový a levandulový – je to na letní osvěžení úplně super ….. a skleničky …… fotofokumentace 🙂

Moje kamarádky a ostatní, co mě znají ví, že v létě bez UV 50 nebo 30 prostě ven nevylezla. Toto jsem předávala i svým zákaznicím. Tak jak to tedy je? Chrání nebo škodí?

Loni jsem se na jednom workshopu setkala s lidmi, kteří mi trošku nahlodali…že existují též přírodní UV faktory, které jsou například obsaženy v malinovém oleji, který má SPF 30-50 nebo karotkovém oleji, který má SPF 20-40!

…tak nějak jsem to vypustila, až letos na školení proběhlo opět téma UV faktorů v kosmetických přípravcích. O tom, jak to vlastně snižuje nebo degraduje účinnost přípravků a o tom jak chemické filtry vyvolávají kožní reakce, alergie nebo způsobují fototoxické reakce. Řekla jsem si, že se tomu podívám na zoubek. A tady to je:
SPF- Sun Protection Factor – (česky Ochranný sluneční faktor) ze zákona povinné označení v kosmetických přípravcích.
Ochranný faktor udává, jak dlouho se můžete vystavit slunečnímu záření, pokud je Vaše pokožka zcela neopálená. Obecně se vychází z bezpečného průměru 20 minut na sluníčku. Například SPF 12 tedy znamená 12 x 20 minut (tz. 4 hodiny).

Co je však zajímavé a málo známé, že experti na působení SPF uvádějí, že pokožka je téměř maximálně chráněna už při faktoru SPF 20. Švýcarská liga proti rakovině poukazuje na to, že již SPF 15 odfiltruje 90% záření UVB a filtrační efekt se stále velmi mírně zvyšuje s vyššími SPF. Opalovací krémy s faktorem 20 i 30 jsou k dispozici také bez chemických UV filtrů. Mezi UV filtry je zásadní rozdíl mezi fyzikálními a chemickými bázemi.

CHEMICKÉ FILTRY:
jsou organické sloučeniny, které pronikají do pokožky a tam pohlcují UV záření- přeměňují ho na teplo. Tyto chemické sloučeniny mají  negativa:
NARUŠUJÍ HORMONÁLNÍ HLADINU a jsou to: Oxybenzone, Benzophenon-1, Benzophenon-2, Benzophenon-3, Benzophenon-4, t-Butyl-methoxydibentoylmethan (BMDM), Homosalat (HMS), 4-Methylbenzylidencampher (3-BC), Ethylhexyl-dimethylPABA, Octyl-dimethyl-PABA, Ethylhexyl-Methoxycinnamat, Octylmethoxycinnamat (OMC).
– Tyto chemické syntetické látky se hromadí v tuku člověka, tělo je neumí dobře odbourávat-patří sem například DDT, Dioxiny a i chemické filtry v opalovacích přípravcích.
Naproti tomu existuje spousty chemických filtru, které nemají negativní vliv na hormonální rovnováhu a patří sem:
Mexoryl SX a LX a třeba i Tinosorb M…
– Běžné ochranné přípravky často obsahují ropné deriváty, které ucpávají póry, znemožňují vylučování potu a tím způsobují tvorbu akné a drobných zanícení.
– Jsou účinné až 20-30 min po nanesení.
– Produkují volné radikály, zvyšují poškození buněk, které vedou k rakovině

MINERÁLNÍ FILTRY:
– Jsou to čistě přírodní minerální pigmenty ve formě prachu, které se na rozdíl od chemických filtrů do pokožky nevstřebávají a vytváří na povrchu ochranný film, který odráží sluneční paprsky jako zrcadlo. Jsou  bezpečnější a zdravější variantou. Nevýhodu je to, že se hůře roztírají a zanechávají na pokožce lehký bílý film.
V opalovací kosmetice se používají tyto minerální filtry:
Oxid zinečnatý (zinc oxide)- nabízí velkou ochranu před UVA a UVB zářením, nepředstavuje žádné zdravotní riziko.
Oxid titnačitý (titanium dioxide)-tento minerální filtr se používá nejen v opalovací kosmetice a je také bezpečnou formou zvoleného filtru.
POZOR ale na nano částice obou filtrů, které sice odbourávají bílou stopu na kůži a zvyšují ochranu proti UVA záření, ale tím že se částice zmenší mohou poškozovat buňky..proto od roku 07/2013 musí být použití nano částic deklarováno ve složení (např jako zinc oxide nano). To že přípravky jsou bez nano částic poznáte tak, že ve složení o tom nebude ani zmínka nebo naopak tam bude NANO FREE.

Tak a jaké chemické filtry jste našli Vy ve svých opalovacích přípravcích? Ty špatné? Nebo ty v pohodě?  Já našla ty špatné 🙁 i v drahých krémech.

Click here to add a comment

Leave a comment:


Kráska nebo zvíře? Zjisti jak bude vypadat tvá pleť za 5 let...

x